..: Továrna na absolutno :.. Autorovo tklivé usebrání aneb attention whore vrací úder - Továrna na absolutno
Harry Potter
Sherlock BBC
Tvorba
Uživatelské menu
Odběr
Přihlašte se k odběru novinek na email.

Vyhledávání
Návštěvnost
Kategorie: Hemzy a dřisty

Autorovo tklivé usebrání aneb attention whore vrací úder

Zdravím všechny (těch pár) vespolek a přicházím opět s otravnými hemzami a zároveň velkou prosbou...
Má tenhle web smysl? Má smysl vydávat?
Začínám být malinko zmatená z toho, jestli sem někdo pravidelně chodí nebo nechodí (sedí, leží, stojí na hlavě, holt si vyberte každý svou ideální pozici) a pokud ano, co že to vlastně čte za fandom.

 

 

 

Neberte to jako stížnost, prosím vás, jsem prostě zvědavá a nevím, jestli mám věřit tomu, co mi každý týden chodí na mail jako ukazatel návštěvnosti a oblíbeného čtení, potažmo jestli mám věřit tomu, kolikrát jsou čteny články samotné a jestli přihlášení odběratelé novinek opravdu reagují na oznamy, které jim na email chodí.

 

Vnitřní statistiky webu mi podbízejí čísla a různorodé IP adresy (nestalkuju vás, vážně, jen to odlišuje zkrátka jednotlivce, co web navštíví), které mě matou.

 

V podstatě mi to ukazuje poměrně hezká čísla, která by i pohladila po duši (no, ruku na srdce, 800-1000 lidí denně jako před deseti lety to fakt není a to už dávno ani neočekávám a vlastně nechci, bylo to poněkud náročné na psychiku. Taky proč to očekávat, že ano, proč by se lidi zdržovali zrovna tady, když mají k dispozici takových úžasných možností) a člověka motivovala k tomu něco aktivně dělat, ale zároveň vnímám jakousi neochotu potenciálních čtenářů psát komentáře.

A to nejen tady u mě, to je jaksi takový globální problém už pár let. Já sama se snažím psát komentáře u všeho, co jsem četla, protože vím, jak je to vzácné, vítané a motivující, jak to autora potěší nebo třeba i obohatí, ale vím, že komentující čtenáři dost zlenivěli a zpohodlněli. No a nebo nejsou moc nároční.

 

Takže ve skutečnosti nevím, jestli se mi zbláznily internety nebo sem opravdu chodí tolik lidí, ale zkrátka jen o sobě nedá vědět.

 

Mám málo důvěry k takovým statistikám už jen z toho důvodu, že čtenáři - i když jsou líní/odrazení/neochotní/neschopní psát komentáře - tak mají i jiné možnosti, jak dát najevo, že něco četli, a to formou ohvězdičkování článku nebo jednoduchým FB likem.

Pakliže ani to jim nestojí za řeč, pomyslím si jediné - ta povídka asi stála za velký kulový a nikomu se nelíbí, takže ji nebudu vydávat a budu ji psát ve chvílích, kdy na ni sama dostanu vážně chuť a pro vlastní potěšení.

Opakuji, nevydírám, nežadoním, nevyčítám a nevyhrožuju. Vážně ne. Nejsem rozčílená, ponížená, necítím lítost. To jsou prostě holá fakta, takto my autoři přemýšlíme a určujeme sami sobě priority na základě odzkoušených odezev.

Není odezva, není zájem. Jednoduchá rovnice pro někoho, kdo pochybuje sám o sobě. A odezvou se míní i ten zbytečný lajk.
A vím, že to podobně funguje i u autorů povídek, které jsou na rozdíl od těch mých vážně kvalitní a úžasné a nedala bych na ně dopustit (autoři si na srazu stěžovali na útlum reakcí celkově, kdekoliv).

 

Je to takový nešvar. Co bylo před lety běžné, dnes je skoro až vyvážené zlatem.

 

Lidičky, vaše reakce nás motivují, nebojte se dát najevo, že se vám něco líbí, my to oceníme dvojnásobně, udělá nám to radost a podnítí tvořit a vydávat dál. Pouhý komentář dokáže neskutečně podpořit a nakopnout ve chvílích, kdy se člověk beznadějně vzdává.

Kdo píšete, jistě to znáte.

 

Nenutím vás psát komentáře, vážně ne, nebudu o ně žadonit, nebudu lhát, že by mi nedělaly radost, dělají pokaždé, ale chápu, že někdy to prostě buď nejde, nebo není nálada. A dalších jiných sto výmluv, adekvátních nebo absurdních, to je zkrátka už jedno.

 

Jediné, co v tuto chvíli v podstatě chci a o co vás prosím a co by mi udělalo nesmírnou radost, je, kdybyste se mi alespoň sem pod tento článek někteří ozvali a potvrdili mi, že něco ode mě čtete. A pokud ano, tak čemu dáváte spíš přednost? Co hraje důležitější roli ve vašem zájmu?

 

Sherlock nebo Harry Potter?

 

(P.S. registrace umožňuje zbavit se toho otravného kódu u komentářů, a zabere vážně zhruba dvě minuty.)

 

Víte, sama vyzvídám i kvůli tomu, co bych měla upřednostnit, komu se víc zavděčit (ne, že bych měla potřebu to dělat, já bych ideálně psala všechno a pořád, mně se líbí představa úplně všech a všeho, co jsem kdy rozepsala a ideální by pro mě bylo, kdyby měl den aspoň 60 hodin s tím, že člověk nemusí nikam chodit a nemusí ani spát, takže kdyby byl čas a možnosti... laugh), ale když už se teda rozhodnu sednout k tomu wordu a mám to nadšení pro věc, tak čemu bych měla dát přednost, abych pokryla větší část čtenářů?

 

Protože já upřímně nevím. Mám pocit, že až na dvě osoby, které čtou snad všechno možná jen ze zvyku, se nikomu nelíbí nic, což mi evokuje myšlenku už nemít snahu se omezovat nějak časem a možnostmi a jednoduše se trochu distancovat.

 

A pokud jste se dočetli až sem, dostáváte ode mě pomyslný metál a svatozář k tomu navíc, protože takové kydy, to se jen tak nevidí.

 

Holt jsem dnes a včera měla moc přemýšlivou náladu, která mě zbytečně nutila pokládat si otravné otázky. Tohle není žádný nátlak, to je holt jen obyčejná sebereflexe a pochybnosti vlastních (ne)schopností, které nikdo příliš nepotvrdí, ani nevyvrátí. 

 

 

P.S. tohle absolutně nemá nic společného s lobováním POUZE za pěkné komentáře. Konstruktivní kritika podaná asertivní formou, byť nelichotivá, je taky velkým přínosem a pomáhá nám posouvat se dál a vyvarovat chyb.

Já osobně bych velmi docenila, kdyby mě někdo upozorňoval na mé chyby, protože je pochopitelně jako self-beta nevidím a vyvarovat se tomu je složitější, než dělat beta-readera někomu jinému.

A to tady nemluvíme jen o gramatice a stylistice, ale i o možnosti probrat celkový obsah a jeho vysvětlení.


Nic, dnes už bylo týrání dost ;), omlouvám se za takový emocionální výplach. Přísahám, že se nesnažím nikoho urážet, ponižovat, zesměšňovat ani znevážit.


Vydáno: 16.8.2019 21:28 | 
Přečteno: 115x | 
Autor: Blanch
 | Hodnocení:

Komentáře rss

Přidat komentář >

icon , Citam ta.... odpovědět
avatar
Ja k tebe, ked je cas, vzdy nakuknem. Zatial preferujem HP. Ale, kedze sa mi paci ako pises, nevylucujem, ze sa zoznamim aj s tvojim Sherlockom. Tajne dufam, ze budes pokracovat aj s Godrikovym dolom. Tak tajne dufam, ze napriek nam malo aktivnym citatelom, nehodis klavesnicu do zita.... 9
, Nějakej předmět odpovědět
avatar
Ahoj Blanch,

já tě čtu jenom poskrovnu, ale tuhle jsem třeba přečetla celou KČNTNŽ (ta zkratka mě nepřestává fascinovat :D) a přišlo mi to jako skvělá oddechová koninka, která mě fakt bavila. Komentáře se obvykle taky snažím psát, i když u každé kapitoly to fakt nezvládám - ale třeba aspoň jednou za několik kapitol nebo souhrnně na konci.. což tady byl důvod, proč jsem ti to neokomentovala. Mám totiž hroznej problém komentovat explicitní erotiku, slash nebo neslash, to je jedno - obvykle to ani nečtu, tady ale byla ta kapitola podaná tak mile a bylo to tak hezky opsaný, že mi to ani nevadilo. Přesto.. nějak nikdy nevím, co bych k tomu pak napsala, aniž bych tam tohle téma rozebírala. :D Tak se tímhle omlouvám a dávám vědět, že občas taky čtu. :) A mám ráda Sherlocka i HP, přičemž HP mám radši, ale jako pár jsou mi mnohem sympatičtější Sherlock s Johnem než Draco s Harrym. Ale já jsem obecně spíš přes tak maximálně bromance, no :D
Je fakt, že komentuju o hodně míň než třeba před těma osmi deseti lety - ale to je u mě daný prostě tou zatracenou dospělostí a nárůstem počtu povinností a osobních zodpovědností, přičemž času je jaksi pořád stejně. Plus teda asi tím, že o dost míň používám ve volným čase počítač a psaní na mobilu nemám ráda.
Piš dál, pokusím se občas komentovat! :)
icon odpověděl(a)
Blanch
Tak tebe, Strigg, bych tady vážně nečekala :)
No jo, KČNTNŽ jsem holt musela zkrátit, protože Kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou se mi nevlezlo do titulku, aniž by se rozhodilo textové pole :D

Ty, jako dneska komentují všichni míň, já zas chápu, že lidi už tolik netráví čas u toho, že se posunuli dál a že raději než se crcat s komentářem, tak jdou trávit čas třeba s dětmi/partnery. Jako mrzí mě to, že už na to kašlou, ale zas ne, že bych to nechápala. Už jsem taky stará baba, tak vím, jak to chodí.
icon , - odpovědět
Beatrice
Já už dlouho nezanechala komentář ale stále poctivě navštěvuji. 5
Je to z toho důvodu, že Sherlock povídky vůbec nečtu ale trpělivě vyhlížím další díly Drarry povídek. Vím že jsi teď vydala dvě, bohužel jsem ještě neměla čas si je přečíst. Ale až to udělám určitě zanechám komentář. 1
S komentováním je to vážně bídné. Já sama se taky snažím pokaždé komentovat, protože je mi líto autorů, kteří nedostávají reakce za svou skvělou tvorbu. Své vlastní povídky zatím nikde nevydávám ale jednou bych ráda. Tato neaktivita čtenářů je ale i pro mne trochu odrazující, takže naprosto chápu tento tvůj článek.
icon odpověděl(a)
Blanch
Tak mě napadá, když jsi takový fanda Drarry, že tobě bych se mohla zavděčit ještě tímhle (přepisuju starou povídku, ale vydávám ji "tiše", protože už je známá a není to novinka a je hotová, ale dávám jí novou formu a pokud si ji nečetla, mohla by třeba zaujmout): http://blanch.candita.cz/index.php?p=pretty-woman

Snažím se pravidelně revidovat a vydávat kapitolu, jak jen čas dovolí, takže přidávám v podstatě často.

Co píšeš za povídky? :)

Ono je to prostě takové zvláštní no. Všechno mi ze statistik napovídá tomu, že třeba takových 30 lidí denně sem přijde, z toho minimálně půlka opravdu něco přečte, ale ani po třech dnech není ani lajk, ani komentář. Tak si prostě vždycky říkám, jestli je to vážně tak špatné, že to nikoho nezajímá. Ne, že bych si o sobě myslela, že je to kdo ví jaký zázrak, ale ono jde napsat i kritický komentář, slušně. Ale do toho se spíš lidem dneska moc nechce.
Teď letí ffdeník a jeho cynické rýpance bez morálky.
icon odpověděl(a)
Beatrice
Díky za doporučení určitě se na povídku podívám. Tedy jen co zase získám čas na čtení. 5

Jinak snažila jsem se psát povídky z prostředí Harryho Pottera konkrétně na můj oblíbený, asi trochu divný, pár Ron a Draco. 5 Ale nějak mi to nikdy nešlo. Mám je rozepsané a nedokončené. Ale teď pracuji na Spideypool povídce a zatím se tím hodně bavím tak možná někdy uvidí světlo světa. 1

Teď budu znít jako hrozná babča ale já si pamatuji doby, kdy se nadšeně komentovalo tak mi teď přijde hrozně smutné, když vidím ty umírající blogy protože autoři ztrácejí motivaci.
A když píšeš, kolik návštěv vlastně máš tak je to skutečně divné. Pořád tak nějak doufám, že se to zase otočí a trochu se ta česká slash scéna zase rozjede.
icon odpověděl(a)
Blanch
Na Rona a Draca psávala Mania Dardeville, autorka, co psávala slashe zhruba ještě deset let zpátky, sice to není můj šálek čaje, ale dokážu pochopit dynamiku takového párování a proč se asi lidem líbí :)

No, já jsem byla kdysi zvyklá mít stovky komentářů u kapitol :D, přinejmenším těch 50 tam vždycky bylo. Vydala jsem kapitolu a do deseti minut tam byly čtyři, prostě lidi byli hodně nadšení (asi už z čehokoliv :D) a prostě tehdy jsem ještě psala o dost hůř a fakt nic moc a když to mám porovnat, že dneska za podle mě o něco kvalitnější povídky mám dva komentáře, tak je to šílený propad.

Lidi si hodně zvykli na Facebooky a Wattpady a podobné ptákoviny a běžné komentování už je zkrátka asi míjí.

Já jsem u té povídky, co jsem ti postla, dělala před pěti lety statistiky a v té době jsem ji vydávala jen u sebe a na starém fanu, co už nejde. A dohromady jsem za všech 68 kapitol nasbírala okolo pěti tisíc komentářů (jako vážně). A byly od stovek různých lidí.

Dneska je lidem líno dát i lajk :D, mě to taky mrzí. Třeba u mého oblíbeného Johnlock webu, kde jsou naprosto úžasné povídky, nikdo už taky nekomentuje a to je těch autorů tam víc. Nebo na AO3 u povídek... Kudos ještě lidi dají, ale komentáře žádné. Pak tam vidím 48 anonymních kudosů a 0 komentářů, to je takové... Prostě to fakt potěší no. Ještě vzhledem k tomu, že tam ani není nutné opisovat žádné antispamové kódy a nejsou potřebné registrace a napsat komentář je tam hračka i z mobilu a stejně nic.

Tak... Dneska zatím 60 a nikdo nový se vlastně neozval :), povídám si tady v podstatě jen s tebou a Mionou, která je jedna z těch, co píše vždycky (za což bych ji umuchlala radostí) :).
Já jako logicky chápu, že část toho počtu jsou třeba jen zvědaví lidi, co se mrknout, a pak zas odejdou, ale i tak. A to jsou weby, co mají desetinásobnou návštěvnost a jsou na tom prostě stejně. Já tomu nerozumím.

Mně osobně jako nedělá problém psát bez toho, aniž bych vydávala. Já to přednostně dělám pro své pobavení a nadšení, ale ignorace jednoduše demotivuje autora prostě vydávat, protože to je zas "práce" navíc. Já jsem čtyři roky zvládala psát povídky prostě jen tak z kratochvíle a nevydávat je, nemám problém se do té fáze dostat zase. Protože když autor nevnímá zájem, tak nemá tu snahu se nějak propagovat. Prostě si řekne, že to asi nikdo nečte a tečka no.
icon odpověděl(a)
Blanch
Třeba tady, přes 200 komentářů od různých lidí, rok 2007: http://blanch.blog.cz/0708/3-tri-prani a takových tam mám o dost víc.

Někde jsem měla rekord i 400, ale to bylo až na mém webu později někdy 2010 a ty se mi už nedochovaly.
, ... odpovědět
avatar
Ahoj, zdravím a tak dál... :)
Chodí na tvůj web téměř denně, vzhledem k tomu, že je jednou z mých stále otevřených záložek v prohlížeči, tlačítko F5 se stalo největším kámošem :D
Navštěvuji tě i přes emailovou notifikaci, která mi přijde při vydání nového článku.
Co čtu? Od tebe všechno! :D
Ne, vážně, chodím sem jak na HP tak i SH, z čehož vyplývá, že Drarry vyhledávám asi stejně jako Dramionky nebo Snamionky a nebráním se ani jinému párování, pokud ten příběh stojí za to.
U Sherlocka je to jasný Johnlock, Parentlock (toho je málo a kvalitního ještě míň) a Mystrade (sakra, teď nevím, mám to dobře?). Likuju i na fb, když se tam jednou za uherský rok odvážím s dostatečnou odvahou :D
Sama víš, že tě otravuju všude, kde na tebe narazím, i když na AO3 jsem trochu zpožděná, uznávám a přiznávám.
Přečetla jsem tvou sebereflexi až do konce, taky nemáš betu? Já taky ne! :D Někdy je zábavné po sobě ty chyby, když si po zveřejnění článku po sobě ten svůj "malý" výplach čtu, opravovat... hned se cítím jako větší idiot :D
Kdyby se mi něco nelíbilo, dávám to většinou vědět, ale pro mě je u tebe těžké něco najít a vytknout (což se o mém pisálkovství říct nedá a vím to :D )
Takže... asi tak 5 Budu se těšit na nové články a pokračování všeho, co máš rozdělané a pamatuj, minimálně jednou tu F5 za den zmáčknu :D
icon odpověděl(a)
Blanch
Popravdě, ty jsi asi právě jedna z těch dvou jmenovaných, u které mám pocit, že se zavděčím vším, těžko říct proto, jestli jsi nenáročný čtenář, nebo protože si tak neskutečně milá :D a tvá snaha mě potěšit komentáři na všech frontách je samozřejmě úžasná.

Nevěřím tomu, že píšeš vysloveně vytknutelně ;), tvoje články jsou velmi čtivé a hezky podané. Bohužel zpracováváš témata, která mě nezajímají, ale zkus mi napsat Johnlock (nebo klidně i ten Mystrade) a já ti vysvětlím, jak špatně píšeš ;)

Nemám betu no, já se přiznávám, že bych neměla asi ani moc trpělivost čekat, než mi někdo ty povídky obetuje, abych je vůbec mohla přidat.
Samozřejmě si to po sobě čtu a to i několikrát po vydání, ale znáš to asi sama, hledat chyby u sebe je takové nevděčné, člověk je prostě nevidí, přestože i jiných by ho hned frnkly do nosu.
Ale nebránila bych se tomu, kdyby mi někdo obetoval na konci díla celá hotová. Jako u těch starších to nemá smysl (tam to dělám teď já a překvapivě to je jako betovat cizí díla, protože si je už vůbec nepamatuju a přijde mi to styl někoho jiného), ale třeba ty Johnlocky, které nějak považuju za lepší, než ty Potterovky (ani nevím proč) by si to asi zasloužily.
, - odpovědět
avatar
Ahoj. Abych odpověděla na tvoje otázky.
Čtu jak Sherlock tak Harry Potter. Nejvíce pak Johnlock, u kterého čekám na pokračování Pavoučí sítě, jelikož zbylé kapitolovky u Sherlocka jsem už přečetla na AO3.

A u HP čtu převážně Drarry, Pretty Woman jsem přečetla už dříve na tvém starším webu ale i tak ji znovu čtu. A těším se až přibudou nový díly rozepsaných povídek SQ, PnGd.
Ale nebráním se i ostatním párům u jiných autorů (např. Snupin, Black/Snape,...), když se mi příběh líbí.

A musím přiznat, že mi vždycky udělá radost když přibude nový díl u tvých povídek a den je hned lepší. ;-)
icon odpověděl(a)
Blanch
Upřímně lituju lidi, kteří čekají na pokračování Pavoučí sítě, protože ta mi teď ale vůbec nejde psát a co jsem koukala, poslední díl jsem zveřejnila někdy v únoru? Když jsem byla bez počítače a zdraví, tak se mi chtěla psát šíleně, pořád jsem na ni myslela a teď, když konečně můžu, tak mi to nejde.

Ty sama nic nepíšeš? :)

Mimochodem moc děkuji. I za to, že ses rozhodla napsat komentář, cením si toho.


Nejnovější komentáře
Voldemortova nešťastná láska - Taká kr... Zaslal/a: Clem  •  Čas: 20.10.2019 0:16
Autorovo tklivé usebrání aneb attention whore vrací úder - Ja k te... Zaslal/a: Ester  •  Čas: 1.10.2019 19:47
15. Počítej do patnácti - A mne t... Zaslal/a: Blanch  •  Čas: 24.9.2019 2:06
15. Počítej do patnácti - No, zač... Zaslal/a: Miona  •  Čas: 23.9.2019 14:59
14. Čtrnácté pokolení - nezbav... Zaslal/a: Miona  •  Čas: 23.9.2019 14:38
Status Quo: 3. kapitola - Právě p... Zaslal/a: Tabby  •  Čas: 20.9.2019 12:18
Voldemortova nešťastná láska - Upřímně... Zaslal/a: Tabby  •  Čas: 20.9.2019 12:04
Voldemortova nešťastná láska - Trvalo ... Zaslal/a: Blanch  •  Čas: 12.9.2019 15:52

Více komentářů...
Obsah těchto stránek není vhodný pro osoby mladší 18 let. Texty mohou být příliš explicitní.
Dodržujte prosím pravidla webu.
Obrázky ze záhlaví jsou oficiálními photoshooty herců Toma Feltona a Daniela Radcliffa, které jsou volně k využití.